Profilaktyka Zdrowia

,,Profilaktyka zdrowia obejmuje działania zapobiegające chorobom, dzięki wczesnemu wykryciu i leczeniu oraz utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia”.

Nie zgadzam się z tą definicją. Profilaktyka powinna zapobiegać chorobom, aby nie wystąpiły, a nie leczyć kiedy wystąpią. Powinno się promować różne sposoby zapobiegania oraz leczenia, które nie zostawiają skutków ubocznych, w tym niekonwencjonalne. 1. Podstawą zapobiegania powinien być właściwy zdrowy styl życia oraz uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin wysokiej jakości (przyswajalności prawie w 100%). W Polsce lekarze nie zlecają np. badania poziomu witaminy D3, ponieważ jest pełnopłatne. Rzadko też informują pacjentów jak jest to ważna witamina (traktowana jak hormon). Wysoki poziom tej witaminy tj. minimum 70 ng/ml jest jednym z ważnych czynników przed chorobami m.in. wirusowymi w tym koronawirusem.


( Toksyczny poziom dla dorosłych to ponad 120 ng/ml). Wg. danych statystycznych ostatnich lat ok. 70-75% zgonów to choroby układu krążenia i nowotwory. No to skąd te choroby? Na nasz rynek dostarczana jest coraz gorszej jakości żywność, zawierająca niski poziom minerałów i witamin a dużą substancji niepożądanych w tym toksycznych ( glifosat, GMO, dodatki poprawiające wygląd i smak, zamienniki). A oprócz tego dużo produktów wysoko przetworzonych. Na pewno ważnym problemem są mylące nas reklamy. Są one tak działające na nasz umysł i wyobraźnię, że idąc do sklepu wrzucamy do naszych koszy nie czytając składu. A np. mały naturalny jogurt zawiera dwie łyżeczki cukru. Dajemy dzieciom a sami delektujemy się dużymi. I tak od produktu do produktu mamy już pełen kosz. Ale czy to wszystko dla naszego zdrowia ? A co z aktywnością fizyczną ? Niech każdy sam siebie oceni.


A wszechobecny stres ? O tym za mało się mówi a co dopiero zapobiegać. Reklamy lekarstw. Gdy pojawią się, zwłaszcza nowości reklamujące przez telewizję, radio, czasopisma, ludzie kupują bez opamiętania. A czy wszyscy czytają o skutkach ubocznych, mogących wystąpić ? Kto by tam czytał – taka długa lista. To właśnie długa lista, możliwych skutków ubocznych, skracająca nasze życie. 2. Inne działania mające zapobiegać i wykrywać choroby. a) szczepionki – wg badań dr A. Gatti i dr S. Montari zawierają mikro i nano zanieczyszczenia niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi szczególnie dzieci.


Wyniki swoich badań przedstawili w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej 19 lutego 2019 r. b) Rtg, mamografia i inne badania wykorzystujące promieniowania mogą wywołać niepożądane skutki. Przecież profilaktyka chorób nowotworowych to unikanie takich promieniowań. W 2014r. Szwajcarska Rada Medyczna przedstawiła raport ujawniający szokujące dane badań dot. skuteczności mamografii . Po tym raporcie zakazano tych badań. c) badania z krwi, moczu są podstawowymi nieinwazyjnymi badaniami. d) naturalne preparaty – w wielu przypadkach wykazują działanie profilaktyczne. e) biorezonans – brak skutków ubocznych, ale jeszcze nie zaakcep- towany przez lekarzy. 3. Leczenie – chyba nie powinno być zaliczone do działań profilaktycz- nych. Jest to stosowanie leków, najczęściej syntetycznych, radioterapii, chemioterapii z mnóstwem skutków niepożądanych. Ale komplementarne metody leczenia zyskują coraz większe uznanie na całym świecie. Wykorzystują naturalne preparaty, środki zwiększając efektywność leczenia. W wielu przypadkach sprawdzają się jako samodzielna terapia. W Polsce mamy już wybór wielu sposobów zapobiegania chorobom i ich leczenia. Nie o wszystkich czasami wiemy a najczęściej wybieramy taki sposób do jakiego przekonają nas lekarze. Ale czy zawsze słuszny? Czasami warto samemu zdecydować o swoim zdrowiu i życiu. Autor: Elżbieta Arendt
Źródło: foto : pexels.com / tekst: E.Arendt
2021-10-29 18:28 318